Q 12-08-109JEE MainJEE Main 2023 (6 Apr, Shift 2)Easy
For an amplitude modulated wave the minimum amplitude is $3\ \text{V}$, while the modulation index is $60\%$. The maximum amplitude of the modulated wave is
Answer: (C) $12\ \text{V}$
$A_{min}=A_c(1-\mu)=0.4A_c=3\Rightarrow A_c=7.5\ \text{V}$; $A_{max}=A_c(1+\mu)=12\ \text{V}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics