Q 12-06-077JEE MainJEE Main 2023 (11 Apr, Shift 1)Easy
The magnetic field $B$ crossing normally a square metallic plate of area $4\ \text{m}^2$ is changing with time as shown in figure. The magnitude of induced emf in the plate during $t=2$ s to $t=4$ s is ______ mV.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 8
$\dfrac{dB}{dt}=\dfrac{10\ \text{mT}}{5\ \text{s}}=2\times10^{-3}\ \text{T s}^{-1}$ (constant).
$\varepsilon=A\dfrac{dB}{dt}=4\times2\times10^{-3}=8\ \text{mV}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics