Q 12-06-076JEE MainJEE Main 2023 (10 Apr, Shift 2)Medium
A square loop of side $2.0\ \text{cm}$ is placed inside a long solenoid that has $50$ turns per centimetre and carries a sinusoidally varying current of amplitude $2.5\ \text{A}$ and angular frequency $700\ \text{rad s}^{-1}$. The central axes of the loop and solenoid coincide. The amplitude of the emf induced in the loop is $x\times10^{-4}\ \text{V}$. The value of $x$ is ______. (Take $\pi=\frac{22}{7}$)
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 44
$\varepsilon_0=\mu_0nAI_0\omega=4\times\dfrac{22}{7}\times10^{-7}\times5000\times4\times10^{-4}\times2.5\times700$
$$\varepsilon_0=4.4\times10^{-3}\ \text{V}=44\times10^{-4}\ \text{V}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics