Q 12-06-061JEE MainJEE Main 2024 (31 Jan, Shift 2)Easy
The magnetic flux $\phi$ (in weber) linked with a closed circuit of resistance $8\ \Omega$ varies with time (in seconds) as $\phi = 5t^2 - 36t + 1$. The induced current in the circuit at $t = 2\ \text{s}$ is ______ A.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 2
$$|\varepsilon| = \left|\frac{d\phi}{dt}\right| = |10t - 36| = |20 - 36| = 16\ \text{V}$$
$$I = \frac{16}{8} = 2\ \text{A}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics