Q 12-01-038JEE MainJEE Main 2025 (28 Jan, Shift 2)Easy
An electric dipole of dipole moment $6\times10^{-6}\ \text{C m}$ is placed in a uniform electric field of magnitude $10^6\ \text{V/m}$. Initially, the dipole moment is parallel to the electric field. The work that needs to be done on the dipole to make its dipole moment opposite to the field will be ______ J.
Numerical value type. Enter your answer.
Answer: 12
$$W = pE(\cos0^\circ - \cos180^\circ) = 2pE = 2\times6\times10^{-6}\times10^6 = 12\ \text{J}$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics