Q 12-11-065JEE MainJEE Main 2024 (6 Apr, Shift 2)Easy
When UV light of wavelength $300\ \text{nm}$ is incident on a metal surface having work function $2.13\ \text{eV}$, electron emission takes place. The stopping potential is (Given $hc = 1240\ \text{eV nm}$)
Answer: (C) $2\ \text{V}$
$E = \dfrac{1240}{300} = 4.13\ \text{eV}$, so $eV_0 = 4.13 - 2.13 = 2.0\ \text{eV}$ and $V_0 = 2\ \text{V}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics