Q 12-03-077JEE MainJEE Main 2024 (4 Apr, Shift 1)Easy
The resistances of the platinum wire of a platinum resistance thermometer at the ice point and steam point are $8\ \Omega$ and $10\ \Omega$ respectively. After inserting it in a hot bath of temperature $400^\circ\text{C}$, the resistance of the platinum wire is
Answer: (C) $16\ \Omega$
The resistance changes linearly: $2\ \Omega$ per $100^\circ\text{C}$.
$$R_{400} = 8 + \frac{10 - 8}{100}\times400 = 8 + 8 = 16\ \Omega$$
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics