Q 12-12-023NEETJEE MainTop questionMedium
The energy of the electron in the ground state of hydrogen is $-13.6$ eV. The energy required to excite it from the ground state to the second excited state is
Answer: (D) $12.09$ eV
The second excited state is $n = 3$: $E_3 - E_1 = -1.51 + 13.6 = 12.09$ eV.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics