Q 12-10-024NEETJEE MainMedium
The refractive index of glass is $\sqrt{3}$. The angle of refraction when light is incident on it at the polarising angle is
Answer: (A) $30°$
Brewster's law: $\tan i_p = \sqrt{3} \Rightarrow i_p = 60°$. At the polarising angle the reflected and refracted rays are perpendicular, so $r = 90° - 60° = 30°$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics