Q 11-01-050JEE MainJEE Main 2026 (8 Apr, Shift 2)Easy
A new unit ($\alpha$) of length is chosen such that it is equal to the speed of light in vacuum. What is the distance between Venus and Earth in terms of $\alpha$ units if light takes $6$ min. $40$ s to cover this distance?
Answer: (B) $400\alpha$
The new unit is the distance light travels in one second: $1\alpha = c \times (1\ \text{s})$.
Time taken $= 6$ min $40$ s $= 400$ s.
Distance $= c \times 400\ \text{s} = 400\alpha$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics