Q 12-04-115JEE MainJEE Main 2023 (24 Jan, Shift 2)Easy
A long solenoid is formed by winding $70$ turns $\text{cm}^{-1}$. If $2.0\ \text{A}$ current flows, then the magnetic field produced inside the solenoid is ______. ($\mu_0=4\pi\times10^{-7}\ \text{T m A}^{-1}$)
Answer: (B) $176\times10^{-4}\ \text{T}$
$B=\mu_0nI=4\pi\times10^{-7}\times7000\times2=1.76\times10^{-2}\ \text{T}=176\times10^{-4}\ \text{T}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics