Q 12-08-075JEE MainJEE Main 2023 (30 Jan, Shift 1)Easy
A sinusoidal carrier voltage is amplitude modulated. The resultant amplitude modulated wave has maximum and minimum amplitude of $120\ \text{V}$ and $80\ \text{V}$ respectively. The amplitude of each side band is
Answer: (B) $10\ \text{V}$
$A_c+A_m=120$, $A_c-A_m=80\Rightarrow A_c=100\ \text{V}$, $A_m=20\ \text{V}$.
Each side band has amplitude $\dfrac{\mu A_c}{2}=\dfrac{A_m}{2}=10\ \text{V}$.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics