Q 12-06-033JEE MainJEE Main 2026 (6 Apr, Shift 2)Easy
A square loop of side $2$ cm is placed in a time varying magnetic field with magnitude as $B = 0.4\sin(300t)$ Tesla. The normal to the plane of loop makes an angle of $60^\circ$ with the field. The maximum induced emf produced in the loop is ______ mV.
Answer: (D) $24$
$\Phi = BA\cos 60^\circ = 0.4\sin(300t) \times 4 \times 10^{-4} \times 0.5$.
$e = -\dfrac{d\Phi}{dt}$, with maximum $0.4 \times 300 \times 4 \times 10^{-4} \times 0.5 = 0.024$ V $= 24$ mV.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics