Q 12-11-047JEE MainJEE Main 2025 (23 Jan, Shift 1)Easy
A sub-atomic particle of mass $10^{-30}\ \text{kg}$ is moving with a velocity $2.21\times10^6\ \text{m/s}$. Under the matter wave consideration, the particle will behave closely like ($h = 6.63\times10^{-34}\ \text{J s}$)
Answer: (D) X-rays
de Broglie wavelength:
$$\lambda = \frac{h}{mv} = \frac{6.63\times10^{-34}}{10^{-30}\times2.21\times10^6} = 3\times10^{-10}\ \text{m} = 0.3\ \text{nm}$$
A wavelength of a few ångström lies in the X-ray region.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics