Q 12-12-016NEETJEE MainEasy
The ionisation energy of He$^+$ is
Answer: (A) $54.4$ eV
$E_1 = -13.6Z^2 = -54.4$ eV for $Z = 2$, so $54.4$ eV is needed to remove the electron.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics
The ionisation energy of He$^+$ is
Answer: (A) $54.4$ eV
$E_1 = -13.6Z^2 = -54.4$ eV for $Z = 2$, so $54.4$ eV is needed to remove the electron.
Solution by Sreeraj P, M.Sc Physics